Samochód na gaz: Korzyści, koszty i rozważania ekologiczne

wrz 11, 2021 przez

Samochód na gaz: Korzyści, koszty i rozważania ekologiczne

Samochód na gaz – korzyści i rozważania ekologiczne

Wielu kierowców zastanawia się nad alternatywnymi źródłami napędu do tradycyjnej benzynowej lub dieslowej jednostki silnikowej. Jedną z opcji jest samochód na gaz. Sprawdźmy, jakie korzyści niesie ze sobą taki wybór oraz jakie aspekty powinny zostać wzięte pod uwagę.

 1. Co to jest gaz?

Przed przejściem do korzyści wynikających z posiadania samochodu na gaz warto określić, o jaką substancję chodzi. Pod pojęciem „gaz” kryją się trzy różne paliwa:

 • LPG – skrót od Liquefied Petroleum Gas, czyli propan-butan;
 • CNG – Compressed Natural Gas, czyli skroplony gaz ziemny;
 • LNG – Liquefied Natural Gas, czyli skroplony gaz ziemny.

W Polsce największą popularnością cieszy się LPG. CNG jest stosowane głównie w pojazdach komunikacji miejskiej, natomiast LNG rzadko jest spotykane na ulicach.

 1. Korzyści wynikające z posiadania samochodu na gaz

Wybierając samochód na gaz, możemy liczyć na wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

 • Tańszy koszt paliwa – LPG jest około 20-30% tańsze od benzyny, co oznacza, że korzystanie z tego paliwa wiąże się z niższymi kosztami utrzymania pojazdu;
 • Wyższa oszczędność – samochód zasilany gazem zużywa zwykle mniej paliwa niż ten z tradycyjnym silnikiem benzynowym lub dieslowskim;
 • Dłuższy okres eksploatacji – silnik zasilany gazem jest mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne, co skutkuje dłuższym okresem użytkowania;
 • Przyjazny dla środowiska – pojazd na gaz emituje znacznie mniej szkodliwych substancji niż tradycyjny samochód.
 1. Jakie koszty wiążą się z posiadaniem samochodu na gaz?

Oczywiście, aby skorzystać z korzyści, trzeba ponieść określone koszty. Przy zakupie samochodu na gaz trzeba uwzględnić wydatek związanego z dodatkowym montażem instalacji LPG lub CNG. Taki koszt oscyluje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku nowych samochodów opcja gazowa jest zazwyczaj już w standardzie.

Na kosztowność korzystania z samochodu na gaz wpływają również ceny samych paliw. W Polsce ceny LPG są bardzo zmienne i w zależności od miasta i regionu mogą oscylować w granicach od 2,80 do 3,50 zł za litr. Ceny CNG są już bardziej stabilne, jednak wciąż zwykle wyższe od LPG.

Trzeba pamiętać również o konieczności przeglądów technicznych i wymiany filtrów, które w przypadku samochodu na gaz powinny odbywać się o wiele częściej niż w przypadku samochodu z tradycyjnym silnikiem.

 1. Czy samochód na gaz to dobra inwestycja na przyszłość?

W czasie, kiedy coraz głośniej mówi się o potrzebie redukcji emisji szkodliwych substancji, wybór samochodu na gaz wydaje się być słusznym krokiem. Również polityka rządu oraz Unii Europejskiej skłaniają do poszukiwania rozwiązań bardziej ekologicznych.

Należy jednak pamiętać o tym, że w ciągu następnych kilku lat może dojść do dużych zmian w branży motoryzacyjnej, a obecne technologie, w tym te związane z paliwami alternatywnymi, mogą przestać być aktualne i opłacalne.

 1. Podsumowanie

Samochód na gaz to rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści oraz pomóc w utrzymaniu niższych kosztów eksploatacji pojazdu. Jednocześnie należy pamiętać o inwestycji w instalację gazową oraz o kosztach pracy serwisowej samochodu na gaz. Decyzję o wyborze takiego pojazdu należy podejmować w oparciu o indywidualne potrzeby, styl jazdy oraz zasobność portfela.

Podobne

Tagi