Przegląd samochodu przed zimą: Jak przygotować auto do sezonu

lis 16, 2021 przez

Przegląd samochodu przed zimą: Jak przygotować auto do sezonu

Wraz z nadejściem zimy, należy odpowiednio przygotować swój samochód do sezonu. Przegląd auta przed zimowym sezonem to podstawa, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Oto kilka ważnych kroków, które pomogą Ci przygotować Twój samochód na nadchodzącą zimę.

  1. Wymiana płynów i olejów

Zacznij od wymiany płynów i olejów. Staraj się używać płynów i olejów specjalnie przeznaczonych na okres zimowy. W zimie olej w silniku ma trudniejszą pracę, więc warto wybrać olej o lepszej semisyntetycznej formule. Przed sezonem warto wymienić także płyn hamulcowy, płyn chłodniczy oraz płyn do spryskiwaczy.

  1. Wymiana opon na zimowe

Wybierz opony zimowe do swojego samochodu. Opony zimowe mają dzięki specjalnemu bieżnikowi lepszą trakcję i hamowanie na mokrym, śnieżnym i lodowym asfalcie. W przypadku, gdy nie masz miejsca na przechowywanie dwóch kompletów opon, warto zainwestować w opony całoroczne.

  1. Wymiana elementów eksploatacyjnych

Przed zimowym sezonem warto sprawdzić stan elementów eksploatacyjnych takich jak zapłon, filtry, akumulator, świece zapłonowe, klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe. W razie potrzeby, należy je wymienić.

  1. Przygotowanie do jazdy w warunkach zimowych

Sprawdź działanie świateł, klimatyzacji oraz układu nagrzewnicy. Warto upewnić się, że ogrzewanie działa sprawnie, aby jazda w czasie mrozów była przyjemna. Zainstaluj odpowiednie akcesoria i wyposażenie, jak np. łańcuchy śniegowe, szczotka i skrobaczka do szyb, wąż warsztatowy czy kable rozruchowe.

  1. Zabezpieczenie przed korozją

W okresie zimowym drogi są solone, co może przyspieszyć korozję na karoserii samochodu. Przed sezonem warto ją dokładnie umyć i nałożyć warstwę specjalnego preparatu do ochrony przed korozją.

Podsumowując, przegląd auta przed zimowym sezonem to nie tylko dobry zwyczaj, ale także sposób na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji na drodze oraz na zaoszczędzenie pieniędzy na kosztownych naprawach. Warto pamiętać o okresowej wymianie płynów, opon na zimowe, a także wymianie elementów eksploatacyjnych. Przygotowanie do jazdy w warunkach zimowych i zabezpieczenie przed korozją to dodatkowe kroki, które pomogą Ci cieszyć się bezpieczną oraz komfortową jazdą w trudnych zimowych warunkach.

Podobne

Tagi