Jak skutecznie parkować samochód: Porady dla kierowców

mar 31, 2022 przez

Jak skutecznie parkować samochód: Porady dla kierowców

Parkowanie samochodu to jedna z podstawowych czynności, z jakimi spotykają się kierowcy na co dzień. Choć dla niektórych jest to czynność bezproblemowa, inni często miewają z nią problemy i stresują się już na samo jej myślenie. W tym artykule przedstawimy porady, które pomogą skutecznie i bezproblemowo zaparkować samochód.

 1. Wybór miejsca parkingowego

Przed przystąpieniem do manewru parkowania, ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca. Najlepiej wybierać miejsca parkingowe, które zapewnią dużo miejsca i przestrzeni do manewrowania. Warto też zwrócić uwagę, czy miejsce jest dobrze oświetlone, a jeśli parkujemy na chodniku, sprawdźmy, czy nie blokujemy przejścia dla pieszych.

 1. Manewr parkowania

Gdy już wybraliśmy odpowiednie miejsce parkingowe, warto zastosować kilka wskazówek, które ułatwią manewr parkowania. Istotne są m.in. następujące czynności:

 • Upewnijmy się, że sygnalizatory kierunkowskazów działają poprawnie. To ważne, ponieważ pomoże to zwrócić uwagę na nasz manewr parkowania.

 • Korzystajmy z lusterka – nie tylko zwykłego, ale też wewnętrznego, który pomoże nam ocenić odległość między samochodem a innymi przeszkodami.

 • Wykorzystajmy krawężnik – jeśli parkujemy wzdłuż krawężnika, warto skorzystać z niego jako punktu odniesienia, w celu uniknięcia dotknięcia go kołem.

 • Kierujmy uwagę na to, co dzieje się za nami – warto zwrócić uwagę na innych kierowców i rowerzystów, którzy mogą pojawić się za naszym autem.

 1. Techniki parkowania

Istnieje kilka metod parkowania, warto wybrać tę, którą opanowaliśmy najlepiej i która będzie dla nas wygodna. Przyjrzyjmy się kilku z nich:

 • Parkowanie wzdłuż krawężnika – metoda ta polega na zachowaniu odległości około 30 – 60 cm pomiędzy kołem a krawężnikiem.

 • Parkowanie pod kątem – ta metoda polega na parkowaniu samochodu pod lekkim kątem w stosunku do krawężnika. Dzięki temu łatwiej będzie nam wyjechać z miejsca parkingowego bez konieczności zaślepiania innych kierowców.

 • Parkowanie równoległe – to najtrudniejsza metoda, wymagająca precyzyjnego manewrowania. W przypadku parkowania równoległego ważne są dwie rzeczy: odpowiednie ustawienie, tak aby nie przeszkadzać innym kierowcom, oraz odpowiednie odległości między samochodami.

 1. Parkowanie w garażu

Parkowanie w garażu może wydawać się łatwiejsze, chociaż wymaga swojej techniki. Przy parkowaniu w zamkniętym pomieszczeniu warto zwrócić uwagę m.in. na:

 • Ograniczenia wysokości – jeśli nasz samochód jest wyższy niż standardowa wysokość, musimy zadbać o to, aby nasz garaż miał odpowiednią wysokość.

 • Ustawienie oświetlenia – w garażu może być ciemno, dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródło światła, np. latarkę, aby lepiej widzieć.

 • Utrzymanie porządku – aby parkowanie w garażu było łatwiejsze, ważne jest utrzymanie porządku – unikajmy składowania różnych przedmiotów wokół samochodu, co może skutkować mniejszą przestrzenią do manewrowania.

 1. Częste błędy podczas parkowania

Podczas parkowania popełniane są częste błędy, które warto unikać. Najczęściej zdarza się:

 • Niezachowanie wystarczającej odległości między samochodami, co skutkuje trudnościami w wyjeździe z miejsca parkingowego.

 • Uderzenie krawężnika – zdarza się, że podczas manewrowania samochód dotyka krawężnika, co może uszkodzić koło.

 • Zablokowanie przejścia dla pieszych – parkowanie w miejscu, w którym blokujemy przejście dla pieszych, nie tylko jest nielegalne, ale przede wszystkim niebezpieczne.

Podsumowując, parkowanie samochodu to jedna z podstawowych czynności, z jakimi spotykają się kierowcy na co dzień. Dobrze opanowana technika manewrowania, wybór odpowiedniego miejsca oraz unikanie błędów to klucz do skutecznego i bezstresowego parkowania.

Podobne

Tagi