Jak wybrać opony letnie do samochodu: Poradnik dla kierowców

gru 19, 2021 przez

Jak wybrać opony letnie do samochodu: Poradnik dla kierowców

Na wiosnę i lato, gdy temperatura na drodze wzrasta do poziomów powyżej 7 stopni Celsjusza, większość kierowców decyduje się zmienić letnie opony na swoich samochodach. Każdego roku pojawiają się na rynku setki modeli o różnych parametrach i specyfikacjach, co utrudnia wybór odpowiedniego kompletu. W artykule przedstawimy poradnik, jak wybrać opony letnie do samochodu.

 1. Zrozumienie etykietowania opon:
  Decydując się na zakup letnich opon, warto skupić się na etykietowaniu, które przewiduje podstawowe parametry opon. Wpływają one na poziom hałasu, przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni, zużycie paliwa i oszczędność paliwa. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto sprawdzić oznaczenie EU na każdej oponie.

 2. Wybór optymalnej szerokości opony:
  Na rynku dostępne są różne szerokości i rozmiary opon. Dla większości kierowców decydującym czynnikiem jest koszt, ale warto pamiętać, że istnieją różnice w osiągach. Wybierając opony letnie, należy zadbać o ich szerokość. Oczywiście, dla każdego modelu samochodu istnieje tzw. rekomendowana szerokość opony. Dostosowanie się do wyznaczonych standardów zwiększy poziom przyczepności w trudnych warunkach.

 3. Wskazówki do wyboru wzoru bieżnika:
  Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze opon letnich, jest ich wzór bieżnika, który ma duży wpływ na przyczepność samochodu. W ofercie są dostępne opony o różnych wzorach bieżników, powinno się wybierać modele o zróżnicowanym rozmiarze bloków bieżnika. Im większy rozmiar, tym lepsza przyczepność, jednakże mogą pojawiać się trudności z poprawnym odprowadzeniem wody – co w przypadku nagłej potrzeby hamowania, będzie niezwykle niebezpieczne.

 4. Wybór odpowiednich opon do indywidualnych potrzeb:
  Wreszcie, wybierając letnie opony warto wziąć pod uwagę również swoje indywidualne potrzeby. Jednakże istnieją pewne kryteria, które powinny być spełnione. Dla kierowców, którzy dużo podróżują, powinni wybierać opony o wysokiej wydajności i dużej wytrzymałości, harmonijnie łącząc zachowanie na mokrych powierzchniach oraz niskie zużycie paliwa. Dla kierowców, którzy cenią sobie ducha sportowego, polecamy opony o wysokiej przyczepności na suchej nawierzchni, z odpowiednią asymetryczną konstrukcją bieżnika.

 5. Jak dbać o letnie opony:
  Wybierając odpowiednie letnie opony, warto skupić się również na tym, jak z nimi regularnie dbać. Przede wszystkim należy dokładnie wyważyć koła, a także monitorować stan opon – jeśli wykrywa się jakieś nieprawidłowości, należy zgłosić się do mechanika. Przy dłuższych podróżach należy pamiętać, aby co około 2-3 godziny zmieniać kierunek obrotów kół, co pozytywnie wpłynie na żywotność opony. Dodatkowo, ważne jest, aby regularnie sprawdzać ciśnienie powietrza w oponach, co mniej więcej powinno być robione co 2-3 tygodnie.

Podsumowując, wybór odpowiednich letnich opon do samochodu to nie lada wyzwanie. Warto dokładnie przebadać rynek i porównać oferty różnych producentów opon, zwracając uwagę na indywidualne oczekiwania i wymagania. Dzięki powyższym poradom, wybór idealnych letnich opon, z całą pewnością okaże się znacznie łatwiejszy i skuteczniejszy.

Podobne

Tagi